کراتینه مو

کراتینه مو

کراتینه مو چیست؟

کراتین در بدن انسان‌ها پروتئینی با ساختار فیبری است که در موها، ناخن‌ها و در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) پوست وجود دارد. کراتین در بخش‌هایی از بدن حیوانات هم وجود دارد. مثلا سُم‌ها، شاخ‌ها، پشم و پرهای آنها سرشار از کراتین هستند.به‌زبان ساده‌تر کراتین یکی از اجزای سازنده‌ی مو‌ها، ناخن‌ها و پوست ماست. برخی از انواع کراتین همچنین فعالیت‌های سلولی حیاتی مانند تولید پروتئین و رشد سلولی را تنظیم می‌کند.

دو نوع پروتئین کراتین وجود دارد: کراتین آلفا و کراتین بتا. کراتینی که در پوست‌ و مو یافت می‌شوند از نوع آلفا هستند. ویژگی مشخص کراتین این است که مقادیر زیادی سیستین دارد. سیستین نوعی سولفورِ حاوی آمینواسید است. موی انسان‌ تقریبا ۱۴ درصد سیستین دارد.نوع دیگری ماده‌ی طبیعی وجود دارد که از نظر سختی مشابه با بافت کراتینه است؛ این ماده‌ی طبیعی کیتین نام دارد. کیتین استخوان‌بندی خارجی خرچنگ، میگو و حشرات را تشکیل می‌دهد. کراتین هم یکی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی ضروری و قوی مو‌های ماست.

کراتینه مو
کراتینه مو

 

آیا کراتینه کردن به موهای شما آسیب می رساند؟

صاف کردن مو به‌روش برزیلی روشی نیمه‌دائمی برای صاف کردن مو هستش. در این روش از اتوی مو استفاده می‌شود تا محلول کراتین مایع و نوعی مایع نگه‌دارنده به مو تزریق شود. این نوع صاف کردن مو معمولا در سالن آرایشگاه انجام می‌شود. تمام این فرایند ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد، ولی این زمان ممکن است بسته‌ به بلندی مو بیشتر هم باشد.

نتیجه‌ی کراتینه کردن معمولا تا سه ماه روی مو باقی می‌ماند و باید بدانید اگر موهای صاف و نازکی دارید، حتی فکر کراتینه کردن را هم نکنید. «افراد ایده‌آل» برای کراتینه کردن، افرادی هستند که موهای فرفری و ضخیم‌تری دارند. از این رو بهتر است افرادی که موهای نازک و صاف دارند به فکر کراتینه کردن نباشند.

اگرچه ممکن است در درازمدت در برابر این اثرات مقاوم شوید، ولی صدمات آنها روی سلامتی شما هنوز ادامه دارند. در حالی که بدن‌تان با این آثار مبارزه می‌کند، ممکن است بیشتر به حساسیت مبتلا شوید.

محلول صاف‌کننده‌ی موی برزیلی احتمالا بیشتر از میزان مجاز فرمالدهید دارد. در آمریکا بیشترین میزان مجاز فرمالدهید در محصولات آرایشی کمتر از ۲/۰ درصد است. این درصد از استانداردهای کراتینه می باشد.

در مورد چند محصول صاف‌کننده‌ی موی مختلف با برندهای مختلف تحقیقی انجام شده‌ است. در این تحقیق هفت تا از آنها بیشتر از حد مجاز فرمالدهید دارند. در این هفت مورد، میزان متوسط فرمالدهید ۴۶/۱ درصد است که خیلی بیشتر از میزان مجاز است. این به این معنی است که کارکنان آرایشگاه و مشتریان مرتب در معرض میزان غیرمجازی از فرمالدهید هستند. دوستان در حین استفاده از مواد کراتینه حتماً سعی در استنششاق کمتر گاز فرمالدهد قرار بگیرید و دستورات ایمنی را رعایت فرمایید.

همه چیز درباره کراتینه کردن مو

امروزه با وجود مواد و دستگاه هایی که در سالن های آرایش و زیبایی وجود دارد لخت بودن موهایتان دیگر آرزوی دست نیافتنی نیست.کراتینه مو معروف به صاف کردن مو به روش برزیلی اغلب مردم وقتی تأثیر و تصاویر قبل و بعد از کراتیه مو را می بینند، آن را به عنوان روشی مؤثر برای درمان مو تصور می کنند. درحالیکه درمان کراتینه برای چند ماه تأثیر پایدار دارد، خالی از خطرات جدی برای سلامتی نیست.

کراتینه کردن مو به چه معنا ست؟

کراتین پروتئین سازنده ی مو، ناخن و پوست بدن انسان است. کراتینه مو به معنی نرم کردن فولیکول های موی آسیب دیده به منظور داشتن موی لخت و نرم است اما، باید بدانید که محصولات کراتینه حاوی مقدار زیادی فرمالدهید هستند و به همین علت از سوی اتحادیه اروپا و کانادا منع مصرف دارند. در ایالات متحده آمریکا استفاده از کراتینه ممنوعیت ندارد اما هشدار های زیادی در زمینه ی استفاده از آن به مردم داده می شود. فرمالدهید موجود در محصولات کراتینه نه تنها برای فرد استفاده کننده که برای آرایشگران و تمام افراد حاضر در آرایشگاه ها مضر است. از طرفی هزینه کراتینه مو بالاست و البته راه های مناسب تر و کم خطر تر برای بهبود وضعیت ظاهری مو ها وجود دارند.

کراتین و کراتینه مو چیست و چگونه در بدن یافت می شود ؟
کراتین در بدن انسان در مو، پوست و ناخن ها وجود دارد و در حیوانات علاوه بر این در پشم، شاخ، پر و سم آن ها وجود دارد. برخی از انواع کراتین فعالیت های حیاتی سلول ها مثل تولید پروتئین و رشد سلولی را تنظیم می کنند.
دو نوع پروتئین کراتین وجود دارد. آلفا کراتین و بتا کراتین. کراتین موجود در پوست و موی انسان از نوع آلفا کراتین است. کراتین در مو به دلیل وجود سیستئین، نوعی آمینو اسید حاوی گوگرد، شناخته می شود. موی انسان حدودا! 14 درصد سیستئین در خود دارد. نوع دیگری از مواد آلی سخت به نام کیتین وجوددارد که پوسته ی لابستر، میگو و حشرات را می سازد. اما، در موی انسان مهمترین جزء صرف نظر از کوتاه یا بلند بودن مو، کراتین است.

آیا درمان کراتینه کردن برای مو ها آسیب دیده مناسب است؟
کراتینه مو به عنوان روشی نیمه دائمی برای صاف کردن مو است به طوریکه مو ها به طور موقت با مخلوط مایع کراتین پوشش داده می شوند. انجام این روش معمولاً در آرایشگاه ها، 90 دقیقه یا بیشتر طول می کشد و تأثیر آن تقریباً سه ماه باقی می ماند. افراد دارای موهای فرفرری و وز شده داوطلب انجام کراتینه مو هستند. از طرفی فرمالدهید موجود در برخی از محصولات کراتینه سرطان زاست. به ویژه برای آرایشگران که مدام در معرض استفاده از این مواد قرار می گیرند بسیار خطرناک است.
استنشاق فرمالدهید منجر به سوزش گلو، سرفه، خارش چشم و حتی خونریزی از بینی می شود. فرمالدهید به جز افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری ALS، بیماری های مزمنی هم چون آسیب به سیستم عصبی مرکزی، سردرد، افسردگی، تغییرات خلقی، بی خوابی، حساسیت، اختلال حافظه و تعادل را نیز ایجاد می کند. در دوران بارداری به هیچ وجه نباید در معرض فرمالدهید قرار گرفت و کراتینه مو در این دوران ممنوعیت دراد. حتی در سالن هایی که در حال انجام کراتینه هستند نباید مادران باردار حضور داشته باشند.

اثرات قرار گرفتن در معرض فرمالدهید فوراً و در عرض چندماه مشخص می شود
آبریزش و سوزش چشم، سوزش گلو، خونریزی بینی از جمله علائم قرار گرفتن در معرض فرمالدهید هستند و به محض تماس و استنشاق فرمالدهید بروز خواهند کرد. اگر دچار آسم، برونشیت یا هر گونه مشکل تنفسی دیگر باشید، نسبت به فرمالدهید حساس تر از دیگران خواهید بود. زیرا فرمالدهید سبب ایجاد حساسیت در دستگاه تنفسی انسانمی شود. این علائم ممکن است تا مدتی در بدن شما باقی بمانند.

آزاد سازی فرمالدهید تنها در آرایشگاه نیست
باید بدانید که مواد کراتیه مو روی مو های شما قرار گرفته اند و تا زمانی که روی مو های شما باشند با هر بار استفاده از سشوار یا اتوی مو در فضای اطراف شما پخش خواهند شد گرچه شما ذرات آن را نمی بینید. و در صورتیکه آزادسازی مجدد آن علائم شدید از جمله سوزش را ممکن است ایجاد نکند، اثر تدریجی بر سلامت شما خواهد داشت.
درصورتیکه خودتان از این خدمات استفاده نمی کنید. از مراجعه به آرایشگاه های ارائه دهنده ی این خدمات نیز خودداری کنید.

محصولات بدون فرمالدهید کراتینه مو نیز همیشه سالم نیستند
گاهی برخی از محصولات حاوی فرمالدهید نیستند ، اما دارای موادی هستند که پس از قرار گرفتن در معرض حرارت فرمالدهید آزاد می کنند. این مواد گاهی بیش از محصولات حاوی فرمالدهید خطر ساز هستند. از طرفی برای کراتینه مو ، مو هادر معرض حرارت بسیار زیادی قرار می گیرند و موهای سالم نیز در معرض چنین حرارتی دچار آسیب می شوند. از سوی دیگر افرادی که پس از کراتینه کردن دچار ریزش مو شده اند کم نیستند. پس مواظب باشید.

جایگزین هایی برای کراتینه مو
روش های عالی طبیعی برای تغذیه و بهبود ظاهر مو نیز وجود دارند. برای داشتن مو های زیبا حتماً لزومی به کراتینه کردن نیست. در نظر گرفتن خطرات کراتینه مو ثابت می کنند روش های طبیعی همچنان روش های مناسب تری هستند.

رژیم غذایی خود را بهبود دهید تا موهای بهتری داشته باشید
متخصصان سلامتی  به این باورند که سلامت مو ها از داخل بدن آغاز می شود. مقدار کافی پروتئین و ویتامین به حفظ سلامت مو ها کمک می کند. آهن، ویتامین ای، مواد معدنی مانند سلنیوم، مس، منیزیم موهای سالم و درخشان برای شما به ارمغان می آورند. مصرف روزانه یک عددتخم مرغ و میوه و سبزیجات کافی در تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن بسیار مفید خواهند بود.

استفاده از محصولات طبیعی که حاوی کراتین می باشند
محصولات کراتینه مو تنها منبع کراتین نیستند. شامپو ها و ماسک های طبیعی حاوی کراتین نیز در بازار وجود دارند که استفاده از آن ها بی تأثیر نیست. این محصولات را نیز از سایت سامال بخواهید.
استفاده از روغن در زمان خواب برای مو مناسب است.
شب زمان نسبتاً مناسبی برای اعمال مواد تأثیر گذار روی مو هاست. برای مثال حدود 10 قطره روغن آرگان روی مو ها و استفاده از کلاه برای جلوگیری از چرب شدن بالش به بهبود درخشندگی و نرمی مو ها کمک می کند. این کار را هفته ای یکبار امتحان کنید. در صورت داشتن شوره و پوست سر خشک، هفته ای دوبار نیز می توانید به موها روغن بزنید.

روغن نارگیل از آسیب به مو جلوگیری می کند؟
روغن نارگیل یکی از روغن های همه کاره و فوق العاده است که از مو در برابر آسیب های حرارتی نیز محافظت می کند. چرب کردن نوک مو ها با روغن نارگیل از مو خوره نیز جلوگیری می کند.

در این بحث سعی شد تا مفاهیم و آموزش صحیح استفاده از کراتین را با شما در میان بگذاریم سایت سامال عرضه دو محصول کراتینه کادیوو و اجی آجلیس را انجام می دهد که سالن داران عزیز از این محصولات راضی بوده اند. ولی در هر حال خواهشمندیم در ضمینه استفاده حتما روش صحیح را استفاده فرمایید.
نتیجه
به نظر می رسد عوارض خطرناک و دراز مدت کراتینه مو و دائمی نبودنش ارزش این را دارد که از انجام آن صرف نظر کرده و راه های طبیعی جایگزین را استفاده کنیم که هر چند تأثیر ضعیف تری بر درمان آسیب دیدگی و وزی مو دارند، خطرات کراتینه مو را به دنبال نخواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *